В’ячеслав Внуков, директор групи Житлово-сервісних компаній «Проспект»: «Проблему підвищення цін вирішуємо пошуком альтернативних, більш економних освітлювальних приладів, а не за рахунок мешканців»
Введення нової системи освітлення місць загального користування в багатоквартирному будинку по вул. Незалежності, 14 у Дніпрі дозволило зменшити споживання електроенергії більш ніж у 10 разів.
Це 4-поверховий будинок, де потрібно було освітлення для 42 квартир, до яких мешканці потрапляють через галереї. Ще під час його будівництва над кожними дверима квартири встановили штатне освітлення — лампи потужністю 60–100 Вт. З роками лампочки виходили з ладу, патрони горіли, але ЖЕКи, та компанії, які прийшли їм на заміну, не поспішали щось змінювати. Мешканцям доводилося освітлювати шлях ліхтариками чи телефонами.
Щомісяця на освітлення будинку витрачалося близько 70–80 кВт. Якби для галереї у потрібній кількості використовували світильники по 8 Вт, які зазвичай застосовує житлово-сервісна компанія «Проспект» для освітлення місць загального користування, споживання склало б ще понад 120 кВт. В компанії підрахували, що це надмірне навантаження для такого невеликого будинку, оскільки ліміт електроенергії за тарифом не може перевищувати 110 кВт на місяць. До того ж, зростання цін на електроенергію може ще більше знизити цей ліміт. Підвищувати плату для мешканців не було бажання, тож компанія вирішила шукати інші варіанти.
Після консультацій зі спеціалістами вирішили встановити й протестувати систему низьковольтного освітлення на 12 вольт. Переваги такого освітлення включають безпеку, енергоефективність, довговічність, простоту монтажу, відсутність ризику крадіжки електроенергії, низький ризик крадіжки самих світильників і можливість інтеграції з системами енергозбереження та відновлюваної енергії. Недоліки — потреба в блоках живлення, втрати енергії та обмежена потужність.
Попередні розрахунки показали, що така система дозволить освітлювати 14 квартир при загальному споживанні всього 8 Вт, без урахування втрат енергії.
Вибір був зроблений, і робота розпочалася. Спеціалісти компанії обладнали 2-й поверх будинку, підключивши освітлення до загальної мережі через блок живлення, який перетворює напругу з 220 на 12 вольт. Перші заміри показали споживання 11 Вт на один поверх (дещо більше, ніж розраховували, але все ще значно економніше).
«Зараз ведуться підготовчі роботи для освітлення 3-го та 4-го поверхів. За попередніми розрахунками, середньомісячне споживання трьох поверхів складе всього 12 кВт. Усі витрати на обладнання та встановлення нової системи покриваються з квартплати мешканців без додаткових зборів. Мешканці вже оцінили ефективність, надійність та економічність нової системи, дякують і радять поширити цей досвід в інших будинках», — зазначив керівник ЖСК «Проспект» В’ячеслав Внуков.
Додає, що нова система дозволить зекономити не лише на електроенергії, а й на вартості світильників. Світильник на 8 Вт коштує близько 100 грн, тоді як світлодіодний модуль на 12 В майже у десять разів дешевший і має гарантію на 5 років. Крім того, такі модулі не цікаві для злодіїв: їх неможливо підключити навіть до павербанку без підвищувальних пристроїв.
Будинок на вул. Незалежності, 14 обрали як складний об’єкт з великою кількістю точок освітлення. Наприклад, у звичайній п’ятиповерхівці таке освітлення забезпечить споживання на рівні лише 2 кВт на місяць на під’їзд. А при таких витратах тариф потрібно буде підвищити тільки при вартості електроенергії понад 30 грн за кВт, чого, сподіваємось, найближчим часом не буде.
ЖСК «Проспект» також працює над створенням власного джерела безперебійного живлення (ДБЖ) для домофонів і освітлення на випадок блекаутів, застосовуючи акумулятори типу літій-залізо-фосфат (LiFePO4). Домофони є критичними для безпеки, адже при тривалих відключеннях будівля фактично залишається без охорони. Звісно, що компанії, які встановлювали ті самі домофони, теж пропонують своє обладнання.
Але частіше за все вони використовують гелеві акумулятори, які служать в 10 разів менше, та заряджаються за 10 годин, тоді як lifepo4 всього за 2-3 години. Що стосується ціни такого ДБЖ- вона не набагато вище.
«Такий підхід був би надзвичайно ефективним у масштабах міста. У Дніпрі є багато багатоквартирних будинків, де освітлення місць загального користування може значно економити ресурси. А ще – це яскравий приклад того, як проблему підвищення цін можна вирішувати пошуком альтернативних, більш економних освітлювальних приладів, а не за рахунок мешканців», – сказав В’ячеслав Внуков.